הערכת שווי נזקים – ישראל אביטל 050-3342903

 

 

 

מתי להזעיק שמאי מקצועי

 

הנכסים והרכוש שלנו מציגים שוויים שונים, ולעתים אנו נקלעים למצבים שבהם אנו צריכים לדעת במדויק מהו השווי של כמות רכוש מסוימת או של נכס מסוים. הערכת שווי נזקים היא מהלך חשוב ביותר בקרות מקרים כמו אסון כלשהו או בעת גרימת נזק ע"י פורצים ומזיקים אחרים. הערכה כזו יכולה לסייע מאוד למי שרכושו נפגע מאחר והשמאי המעריך מטעמו מציג את התמונה הנכונה.

 

אל מול גורמים שונים יכול כל אחד להבין עד כמה ההערכות של השמאי תורמות רבות למניעת מצבים שבהם לא מקבלים את הפיצוי המגיע או שתביעה מסוימת נמשכת לה זמן רב בגלל חוסר הסכמות. כך, הערכה מקצועית של שמאי מטעמו של בעל הנכס היא כזו שמוצבת מול שמאי של חברת ביטוח כדי לשמור על האינטרס של בעל הכנס ולמצות את זכויותיו.

 

יש עוד מקרים שלא תמיד אנו חושבים עליהם

 

כשאנו חושבים על שירותיו של שמאי מסוים , אנו צריכים לזכור שלא תמיד אפשר לקרוא לו רק לאחר גרימת נזק מסוים. יש לא מעט מצבים שבהם איש מקצוע זה נקרא להערכה מסוימת גם לפני שקורה נזק כלשהו או אירוע שלילי הפוגע ברכוש. הערכת שווי נזקים ע"י שמאי מקצועי נערכת היום גם ברגע שרוצים לתעד במדויק את מצבו והיקפו של רכוש מסוים שיכול להינזק.

 

כך אנו רואים כיצד יהיה מי שרוצה לרכוש יצירת אומנות או פריט אספנות וישמח להערכה מדויקת שלו ע"י שמאי העוסק בצורה רצינית בתחום. הערכת שווי נזקים היא אם כן עבודה מוכרת של שמאי איכותי, אך כאמור ברגע שמישהו חושב קדימה הוא יכול להזמין שמאי שיתעד את מצבו של מלאי מסוים כדי שאם יגיע רגע של פגיעה ברכוש (במקרה הזה, המלאי) יהיו בידי הלקוח נתונים מדויקים.

 

ההערכות חייבות להיות עדכניות

 

העולם של היום הוא כזה שבו אנו נתקלים בשינויים רבים כמעט מדי יום. גם בכל הקשור לרכישת פריטים מסוימים כמו רהיטים, מכונות, מוצרי חשמל ופריטים אחרים אנו יכולים לזהות את השוני בערך שלהם אל מול אלו שנרכשו לפני מספר שנים או עשורים. הדבר מציג בפני כל איש מקצוע בתחום השמאות אתגר לא קטן שמראה עד כמה הוא חייב להיות מעודכן במה שמתחדש.

 

שמאי איכותי שיגיע לעשות הערכת שווי נזקים יידע להבדיל בין פריטים טכנולוגיים שונים במבנה כלשהו ולדעת האם הם מכילים בתוכם רכיבים וציוד יקר או האם הם מיושנים ובעלי ערך נמוך יחסית. כך, לגבי כל תכולה, רכוש, ציוד וכד', יקבע השמאי את המחיר המתאים שאינו מקפח את בעלי הנכס ואינו כזה שכלל לא קשור למציאות.